DÜNYA KUPASI’nın Genç Yıldızları #2: GONÇALO GUEDES

Seriye hız kesmeden devam ediyoruz...

Dünya Kupası‘nda performansları ile öne çıkması kamuoyu tarafından beklenen oyuncularının kariyerlerine kendi tarzımızda göz attığımız serinin ikinci bölümüne hoş geldiniz. Serinin ilk bölümünde Bayern Münih’in ve Almanya’nın vazgeçilmez oyuncularından biri haline gelen Joshua Kimmich‘i incelemiştik. Henüz okumadıysanız buradan ulaşabilirsiniz ona. Bugün ise 2017-2018 sezonunda Valencia’da gösterdiği performansla taraflı, tarafsız herkesin beğenisini kazanan ve hatta Portekiz’in İspanya ile oynadığı maçta Cristiano Ronaldo ile birlikte takımın hücum hattında kendine ilk 11’de yer bulan Gonçalo Guedes‘in kariyerine göz atacağız.

29 Kasım 1996 yılında Portekiz’in Benavente kentinde dünyaya gelen Gonçalo Guedes, 2005 yılında henüz 9 yaşındayken ülkesinin en büyük kulüplerinden Benfica‘nın altyapısında futbola başladı. 2013-2014 yılına kadar resmi bir müsabakada forma giymeyen Guedes, 2013-2014 sezonunda UEFA Gençlik Ligi’nde Benfica U19 forması altında 8 maçta 4 gol atıp 1 asist yaptı. O sezon aynı zamanda Porto B maçında da Benfica B formasıyla oyunun sonlarına doğru sahaya girdi. Yeteneği ile çoktan A takıma çıkmayı hak etmişti ve her haliyle oraya fazla geldiği belliydi. Ertesi sezon A takımda yaptığı istatistikleri yazınca siz de aynı kanıya varacaksınız. 2014-2015 sezonunda, henüz ilk A takım sezonunda öyle istatistikler yakaladı ki herkese nasıl bir oyuncu olduğunu gösterdi. Tam 41 maçta forma giyen Gonçalo Guedes, 8 gol atıp 15 de asist yaptı. Çoğunu sağ kanatta geçirdiği sezonda inanılmaz rakamlara ulaşan Guedes, sağ kanadın yanı sıra sol kanat, forvet arkası ve ikinci forvet rollerinde de değerlendirildi. Gösterdiği bu performansla kendisine karşı olan beklenti büyüdü haliyle. Gelecek sezon bu beklentinin altında kalmamalıydı ve Guedes de kalmadı. 36 maçta 7 gol 10 asist yapan Gonçalo Guedes için artık ülke dışına çıkıp kendisini başka lig ve ülkelerde test etmenin de vakti gelmişti. O yaz birçok büyük Avrupa kulübünün transfer listesinin başında yer aldı genç yıldız. Ancak transferi bir türlü gerçekleşmedi ve takımı Benfica’da kaldı. Ancak hala çoğu takımın radarındaydı. Nitekim ara transfer döneminde 30 milyon euro’ya Paris Saint-Germain‘in yolunu tuttu. 2 takımda da forma giyerek bitirdiği sezonda 39 maç-7 gol-8 asistlik performans gösterdi. Guedes, Benfica ile harikalar yaratsa da PSG ile geçirdiği yarım sezonda henüz tam olarak pişmediğini belli etti. PSG de onu pişip hazır hale gelmesi için nitelikli bir takıma kiralamaya karar verdi. Guedes’e 1 sezon boyunca sahip olacak şanslı takım Valencia oldu. Yeniden yapılanıp eski günlerine dönmeye çalışan İspanyol ekibi, yeniden yapılanma projesinde Gonçalo Guedes için de önemli bir yer açtı. 4-4-2 sistemiyle sahaya çıkan Valencia, sol kanadı genç Portekizli’ye emanet etti. Guedes de bu sorumluluğun altından 40 maç-6 gol-11 asist ile kalktı.

Kısa bir tatilin ardından Portekiz milli takımıyla beraber 2018 Dünya Kupası’na hazırlanmaya koyulan Guedes, bu yazı yazılırken kupada 1 maça çıktı ve o maçta 1 asist yaptı. Bakalım Guedes gelecek sezon PSG’de mi kalacak, yoksa yeniden başka bir takıma mı kiralanacak? Şüphesiz Dünya Kupası’nda yapacakları PSG’nin vereceği bu kararda çok etkili olacak.

Kategori
DÜNYA KUPASIGENÇ YILDIZLAR

BENZER