DÜNYA KUPASI’nın Genç Yıldızları #3: HIRVING LOZANO

Seri tam gaz devam ediyor...

Daha önce Almanya’nın sağ beki Joshua Kimmich ve Portekiz’in hücum silahlarından Gonçalo Guedes’in kariyerlerine göz attığımız serinin üçüncü bölümüne geldik. Bu kez de 2018 Dünya Kupası’nda ülkesi Meksika‘nın turnuvadaki ilk golünü atarak Almanya’yı deviren, FM’cilerin favori oyuncularından Hirving Lozano‘nun kariyerine göz atacağız.

30 Temmuz 1995’te Meksika’nın başkenti Mexico City’de dünyaya gelen Hirving Lozano’nun profesyonel anlamda futbolla tanışması 2009 yılında ülkesinin en önde gelen kulüplerinden Pachuca‘nın altyapısına katılmasıyla oldu. 5 yıl altyapıda eğitim aldıktan sonra ilk kez 8 Şubat 2014 yılında A takım forması giyme şansı yakaladı. İlk A takım sezonu olan 2013-2014 sezonunu toplamda 16 maçta 2 gol 4 asist rakamlarıyla bitirdi. Bu performansı ona Pachuca’nın anahtar oyuncularından biri olma yolunu açtı. 40 maça çıktığı 2014-2015 sezonunda 9 gol atıp 7 de asist yapmayı başardı. Performansı ve ünü günden güne artan Lozano, ertesi sezon istatistiklerini bir üst seviyeye çıkardı. 47 maç, 12 gol ve 10 asist gibi o yaşta bir oyuncu için oldukça zor olan sayılara ulaştı. 2016-2017 asıl olarak onu dünyaya tanıtan sezon oldu. Özellikle CONCACAF Şampiyonlar Ligi‘nde 8 maçta 8 gol atınca değeri inanılmaz arttı. Attığı bu 8 golle birlikte sezonu toplamda 37 maçta 18 gol 9 asistle tamamlayıp en golcü sezonunu yaşamış oldu.

Pachuca’da kendisini yeteri kadar kanıtlayan Lozano için artık Avrupa’ya tranfer olup daha yüksek seviyelere çıkmanın zamanı gelmişti. Belki de Avrupa dışından gelebilecek bir oyuncu için -özellikle genç ise- en uygun kulüplerinden biri olan PSV‘ye transfer oldu Lozano. PSV, bu transfer için Pachuca’ya 8 milyon euro ödedi. Hirving Lozano için ilk kez ülkesinin dışına çıkmak, yıllar sonra yeni bir kulübe transfer olmak gibi faktörler hiç etki etmedi ve çıktığı 34 maçta 19 gol atıp 11 de asist yapmayı başardı. PSV’nin 8 milyon euro vererek yaptığı bu yatırım, onlara misliyle dönecek gibi gözüküyor Lozano böyle oynamaya devam ettikçe. Hatta ESPN’in haberine göre bu yatırımın dönmesi çok da uzak değil. Zira Barcelona’nın Meksikalı yıldızı kadrosuna katmayı düşündüğü gelen iddialar arasında.

Milli takım kariyeri çok hızlı gelişen Lozano, 2015 yılında U2o takımında oynarken aynı yıl içinde U22 takımıyla da sahaya çıktı. 1 yıl sonra Rio 2016 Olimpiyatları‘nda ülkesini adına mücadele etti. Şu anda da ülkesinin 2018 Dünya Kupası’ndaki en büyük hücum kozlarından biri konumunda.

FM’ciler çok sever dedik içeriğin başında. Hirving Lozano’yu Pachuca’da parladığı zaman, PSV’ye transfer olduğu zaman veya Almanya’ya gol attığı zaman duyan birçok kişi olabilir. FM’ciler ise onu uzun yıllardır tanıyor ve takımlarında yer veriyor. PSV’ye transfer olması biraz onları üzdü belki ama daha büyük bir takıma transfer olana kadar, Lozano FM’cilerin favori oyuncularından biri olmaya devam edecek. Hirving Lozano’nun FM profilini de bırakıp, serinin 3. bölümünü burada bitiriyoruz.

Kategori
DÜNYA KUPASIFUTBOL OYUNLARIGENÇ YILDIZLAR

BENZER