PREMIER LİG’in ARDINDAN #1: Liverpool ve Mohamed Salah

Liverpool'un ve Mohamed Salah'ın altın sezonu...

İngiltere Premier Liginde sezonu muhteşem bir şekilde tamamlayan Pep Guardiola ve öğrencilerinin hakkını teslim etmek gerek fakat ondan önce bahsedilmesi gerekilen özel bir adam var: Mohamed Salah.

Herkes gibi çocukken bu oyuna aşık olanlardan Salah, en azından kendisi öyle tanımlıyor. 14 yaşında imzaladığı ilk profesyonel sözleşmesinin ardından okulu bırakma noktasına gelen Salah’ın kariyerindeki dönüm noktası, 2012 yılında çağrıldığı ve kendisini olimpiyatlarda gösterdiği Mısır U23 Milli Takımı serüveniydi. Turnuvada Basel’in dikkatini çekmeyi başaran Mo, İsviçre’nin yolunu tuttu. Avrupa’da kendi vitrinini oluşturmaya başladığı Basel’den 1.5 yılın ardından devre arası transfer döneminde 16.5 milyon € karşılığında İngiliz devi Chelsea’ye transfer oldu. Yatırım transferi olarak görülen ve gelişimi beklenilen Mo 1 yılda sadece 17 maçta süre alabildi ve sadece 3 kez skora katkı yapabildi. Bunun üzerine Chelsea yönetimi onu devre arasında Fiorentina’ya kiraladı. Süre alabildiği ve kendini gösterebildiği ortamı İtalya’da yakalayan sonra Mo, sezon başlangıcında bu kez başka bir İtalyan kulüp Roma’daydı. Genç ve kiralık oyuncu avında olan Roma’nın patronu Rudi Garcia’nın görmek istediği isimlerden biriydi. İlk sezonda 39’u ilk 11 olmak üzere 42 maçta 21 (15 gol – 6 asist) kez skora katkı yaptı. Sezon sonunda opsiyonu kullanmak konusunda tereddütü olmayan Roma 15 milyon euro karşılığında kadrosuna dahil etti Salah’ı. Kiralık olarak geçirdiği Roma sezonu Salah’ın adeta standart bir kanat oyuncusundan iyi bir kanat oyuncusuna evrildiği sezondu. Bunun meyvelerini Roma’da geçirdiği ikinci sezonunda topladı. Dzeko’yla olan uyum ve işbirliği İtalya’daki Juventus hegemonyasına son veremese de, ligde o yıl Roma 90 gol attığı sezonu 2. sırada tamamlıyordu ve bu ikili istatistiğin %50’sini oluşturuyordu. 90 gol atan Roma’nın başında Sarri hocamın “Savunma Bakanı” olarak nitelendirdiği Spaletti’nin olması ise işin enteresan kısmı olsa gerek bittabi.

İngiltere’de yılın oyuncusu seçilen ve Ballon d’Or için 11 yıllık Ronaldo ve Messi rekabeti sonrası ilk kez farklı bir ismin öne çıktığı o performansın başına gidiyoruz. Salah’ın Liverpool transferi sürecine. Verdiği bir röportajda Chelsea yıllarından gelen bir etkilenmenin olduğunu söylüyor ve ekliyor: “O yıllarda bir gün bu kulüp için oynamak istemiştim.” Yıldız oyuncu sezonunu geçirdiği Liverpool’da, sezon başında transferi için onayını veren transfer komitesine geçtiğimiz hafta teşekkür eden Klopp transfer öncesi onunla son görüşmesinde Salah’ı çılgın saçları olan ve sürekli gülümseyen birisi olarak nitelendiriyordu.

Liverpool için büyük şans olan Salah bir o kadar da Klopp hocamla çalıştığı için şanslı. Klopp Dortmund’la başlattığı hücum pres çılgınlığının bir benzerini Liverpool’da denemekle kalmadı, yaptığı rötuşlarla hücumda durdurulamaz bir makineye dönüştürdü. Klopp oyununun 3’lü ve sürekli alan değiştiren hücum oluşumu Salah gibi silahı hız olan bir oyuncunun isteyeceği tek şey olsa gerek. Orta sahada oynattığı dinamik oyuncuların da katkısıyla birlikte başka bir boyuta geçtiği birçok maç izlettirdiler bize bu sezon. Savunma problemi ve Lovren’e rağmen takım bu yıl Şampiyonlar Ligi biletini aldı. Fakat takımın bu yıl hikayesinin can alıcı kısmı Şampiyonlar Ligi’nde sunuldu. Hiçbir otoritenin çeyrek final sonrasına ulaşamayacağını düşündüğü Mo ve arkadaşları Premier Lig’de rekorları alt üst eden Manchester City’i iki maç sonunda farklı bir skorla kupa dışına itti. İlk maçta Manchester City karşısında 30 dakikada yaptıkları hücumsal görsel şölen taraflı tarafsız o gece bütün futbolseverlere keyifli bir uyku çektirmiştir. 26 Mayıs gecesi bu serüveni mutlu sonla bitirmek için Real Madrid’le karşı karşıya gelecek Mo ve arkadaşları bakalım kupanın sahibi olabilecekler mi?

İngiltere Premier Ligi tarihinde yılda en çok gol atan oyuncu unvanını ele geçiren Salah, ligde 32 gol 10 asist, Şampiyonlar Ligi’nde ise 11 gol 4 asistlik performans sergiledi. Mısır, Rusya biletini alırken yine takımın sahadaki lideri oydu. Dünya Kupası‘nda Mısır‘ı nereye taşıyacağını bilemeyiz ama özellikle Real Madrid’in daha şimdiden, Salah için 200 milyon euro gibi bir transfer bütçesi ayırdığı konuşuluyor. İngilizleri Müslüman yapma yolunda ilerleyen Salah’ın bir sonraki İslamiyet çağrısı İspanya’da bizzat kralın takımında mı olacak hep beraber göreceğiz.

 

Yazan: Onur Türkiş

Kategori
DÜNYA KUPASI

BENZER