PREMIER LİG’in ARDINDAN #2: Şampiyona Selam Durun

Premier Lig tarihinin en başarılı sezonunu geçiren Pep Guardiola ve öğrencileri...

Premier Lig sona ererken Manchester City, kırılmadık rekor bırakmayarak (En çok gol atan, en çok puan toplayan, en çok galibiyet alan, deplasmanda en çok puan toplayan, en iyi averaj ve 18 maçlık galibiyet serisi) şampiyonluğa uzandı. Takım bu yıl rakip filelere 106 gol bırakırken kalesinde sadece 27 gol gördü. Yani bu yıl ligin en çok gol atan takımı City, aynı zamanda en az gol yiyen takımı oldu. Peki bunu nasıl başardılar?

Kevin De Bruyne’nin şampiyonluktan sonraki Twittter paylaşımı

Pep Guardiola‘nın takımı sezona başladığı 3’lü savunma sisteminden ilk 4 hafta sonunda vazgeçip 4’lü savunma sistemine karar vermişti. 4-3-3 veya 4-1-4-1 sistemiyle izlediğimiz City takımı, bu sezon %66.4’lük topa sahip olma oranıyla topla ilişkileri çok iyi olan ve bunu seven bir takım görüntüsü verdi. Pep takımlarının doğası gereği normal olan bu durumun üzerine, Pep birkaç düzenleme yaparak takıma başka bir boyut kazandırdı. 5. haftada liderlik koltuğuna oturan ve bir daha bırakmayan Pep, geçen yıl göreve geldiği İngiltere’de ligi kasıp kavuran Conte’nin 3-5-2 formasyonundaki wing-back oyun anlayışını bu yıl 4’lü savunma sisteminde kullandı. Zaten sezon başında Manchester City’nin en çok para harcadığı bölgenin burası olması, sistemin kurgulandığı ve bu kurgu içerisinde yüksek verim sağlayacak oyunculara yönelindiğinin göstergesi. Ayrıca wing-back anlayışının yanında, genellikle çapa olarak gördüğümüz bir defansif orta sahanın yanında iki 8 numarayla sahaya çıktı. Fakat City oyun sisteminde bu 8 numaralar 8’den ziyade 10 gibi oynadılar saha içerisinde. Savunma çizgisini kalesinden 30-40 metre önde tutan ve topla oynayan City’nin alamet-i farikası, topla hücum ederken iki bekin sahayı enlemesine tamamen kullanması, kanat forvetlerin ceza sahası içerisindeki hareketliliği ve tabii ki iki 8 numaranın sürekli yay üzerinden pozisyon üretme arayışı. Yani City takımını bu yıl durdurmaya çalışan bütün ekipler, ceza sahaları içerisinde kendi formalarından çok City formasıyla karşılaştılar. Pep’in yarattığı bu hücum çılgınlığı, kapalı savunmaların enlemsel olarak açılmasına ve bu açılan alanların City oyuncuları tarafından doldurulmasıyla sonuç verdi.

Kanat organizasyonu, merkez alan üzeri pas organizyonu, duran top organizasyonu, ceza sahası dışı şut tehdidi ve bireysel yetenek üzeri gol şansı. City takımı bütün bu organizasyon ve tehditlerden pozisyona girdi ve goller buldu. Bu onların hücumsal olarak çeşitliliğini ve kalitesini gösteren en önemli datalardan. Pep’in takımı bunları yaparken İngiltere Premier Ligi’nde hiçbir takımın olmadığı kadar paylaşımcı oldu. 4 oyuncu gol sayısında çift hanelere ulaşırken 8 oyuncudan çok ciddi gol katkıları aldılar. Ekstra olarak defansif orta saha Fernandinho 5 gol 3 asist, defans Otamendi 4 gol, Walker, Delph ve Danilo’dan toplam 4 gol 12 asistlik katkı aldılar. Kısacası Pep’in takımında bu yıl katkı sağlamayan pozisyon ya da isim olmadı saha içerisinde. Bu katkının içerisinde en özel performans tabii ki Kevin de Bruyne‘e aitti. Belçika’lı bu yıl yaptıklarıyla herkesi büyüledi. City’nin oyununda en kilit parçalardan biri olan Bruyne, İngiltere’de yılın futbolcusu ödülünü Salah’tan çok kendisinin hak ettiğini söylese de İngiltere’deki futbol otoriteleri Salah’ı tercih etti. Bu kararın ardından Bruyne, Mourinho’dan sonra Salah’ın performansına en çok üzülen isim olsa gerek. Zira Mourinho’nun değerlendiremeyip (yetersiz bulup) elinden çıkardığı diğer isim de Bruyne’den başkası değil.

Harika sezonun ardından başlayacak Dünya Kupası’na 16 oyuncusunu yollayacak olan City’de şampiyonluk yeterli bir hedef gibi gözükmüyor. Yüksek transfer harcamalarıyla gündeme gelen Pep, geçtiğimiz günlerde sözleşmesini 2021’e kadar uzattı. Harcamaları bir kenara, Şampiyonlar Ligi’nde uğradıkları Liverpool faciasını çıkarttığımızda eleştirilebileceği bir noktası gözükmeyen Pep ve takımının, yeni sezonda İngiltere Premier Lig şampiyonluğunun yanında esas hedefleri 1 numaralı kupanın sahibi olabilmek. City taraftarları ve takımı şampiyonluğu kutlarken bunları düşünmeye başlamış olması muhtemel Pep, önümüzdeki sezon da gireceği mücadeleden zaferle ayrılan taraf olacaktır. Bu mücadele içinse oldukça cömert davranan City ve Pep, takımı hangi isimlerle güçlendirecek? Bu soru sezonun ardından Manchester’ın mavi yakasının takip edeceği en önemli gündem olsa gerek. Rekorların takımı City’e selam durun!

 

Yazan: Onur Türkiş

 

 

Kategori
DÜNYA KUPASI

BENZER