Yeni bir yıldız doğuyor! SERGEJ MILINKOVIC-SAVIC

Dünya Kupası'nda Sırbistan formasıyla mücadele edecek olan Milinkovic-Savic'in kariyerini yazdık...

2018 Dünya Kupası için artık neredeyse saatleri sayacağız. 4 yıllık uzun bekleyişin ardından sonunda beklenen an geldi. Tüm futbolseverlerin olduğu gibi bizim de bütün odağımız Dünya Kupası’nda. Kupanın işleyişi ya da fikstürü gibi genel bir içerikle değil de bir yıldızın kariyeri gibi daha özel bir içerikle karşınızdayız bugün. Sırbistan forması altında mücadele edecek Sergej Milinkovic-Savic, şimdiden büyük bir oyuncu, ancak kendisinin en yüksek seviyelere kadar çıkma ihtimali var. Menajeri Mateja Kezman’ın kendisi hakkında “O, Pogba’dan çok daha iyi.” dediği Savic’in kariyeriyle baş başa bırakıyoruz sizleri.

27 Şubat 1995’te İspanya’nın Lielda kentinde doğan ancak Sırp uyruklu olan Sergej Milinkovic-Savic, futbola ise Avusturya’da başladı. 2006 yılında 11 yaşındayken Avusturya’da GAK Jugend takımında futbola başlayan Savic, 2012 yılında ülkesinin takımlarından Vojvodina’nın altyapısına transfer olup burada altyapı eğitimini aldı. Üstün fiziğine rağmen harika tekniğiyle hemen ön plana çıkan Savic, Vojvodina’ya transfer olduktan sonra 1 sezonda A takıma çıkmayı başardı. Üst düzey futbolda ilk sezonunu 16 maçta 4 gol 1 asist ile tamamladı. Sergej Milinkovic-Savic’in Vojvodina için fazla geleceği o yıllardan aşikardı. Nitekim sezon biter bitmez 1 milyon euro’ya Belçika takımlarından Genk’in yolunu tuttu. Genk’te Vojvodina’ya oranla daha fazla forma şansı bulan Savic, 24 maçta 5 gol atıp 1 de asist yaptı. Günden güne Savic’i takip eden takımların sayısı artıyordu. Genk’te de 1 sezon kaldıktan sonra 4 milyon euro’ya Lazio’ya transfer oldu. Her şey çok hızlı gelişiyordu Savic için. Daha 3 sene önce herhangi bir A takım maçına çıkmamışken bir anda kendini Serie A’da Lazio gibi bir takımda ilk 11 değişilmez oyuncularından biri olarak bulmuştu. Lazio, Sergej Milinkovic-Savic’in kendini tüm dünyaya duyuracağı yer olacaktı. Lazio’daki ilk sezonu olan 2015-2016 sezonunda 35 maçta 3 gol 1 asist yaptıktan sonra 2016-2017 sezonunda adeta patlama yaşadı. 39 maçta 7 gol atıp 10 da asist yapan Savic, üst düzey takımların çoğunun radarına girmeyi başardı. 2017-2018 sezonunda ise Simone Inzaghi’nin kurduğu 3-5-1-1 sisteminde kendisine verilen “öne çık” talimatıyla da ceza sahasında çokça topla buluşma şansı yakalayan Savic, en golcü sezonunu yaşadı. 48 maçta 14 gol atan Sırp oyuncu, bunun yanına bir de 9 asist sığdırmayı başardı.

Avrupa’nın büyük takımlarının radarı altında Sırbistan ile 2018 Dünya Kupası’nda boy göstermeye hazırlanan Sergej Milinkovic-Savic için her gün yeni bir transfer iddiası atılıyor. Şu an için en öne plana çıkan iddialar Juventus, PSG ve Manchester United. Transfer dedikodularıyla alakalı üzerinde baskı hissettiğini söyleyen Savic, “Dünya Kupası’ndan sonra kariyerime nerede devam edeceğime karar vereceğim. Transfer durumumla ilgili her gün yoğun bir şekilde yeni bir şeyler okurken bile takımıma konsantre olmaya çalışıyorum. Açıkçası, üzerimde baskı hissediyorum ve Dünya Kupası boyunca bu durumla yaşamak zorunda olduğumu biliyorum. Bu baskıya alışmak zorundayım.” şeklinde konuştu. Dünya Kupası performansının onun geleceği hakkında büyük söz sahibi olacağı kesin. Bakalım Sergej Milinkovic-Savic nereye transfer olacak?

Kategori
DÜNYA KUPASI

BENZER