AZİZ YILDIRIM’la GEÇEN 20 YIL!

Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık Fenerbahçe dönemi...

1998 yılında 1 oy farkla Vefa Küçük’ü geçip Fenerbahçe’ye başkan olan Aziz Yıldırım, 3 Haziran 2018 tarihindeki kongrede Ali Koç‘a kaybedene kadar 20 yıl Fenerbahçe’yi yönetti. 20 yıl boyunca birçok ilke ve başarıya imza atan Aziz Yıldırım, özellikle son yıllarda taraftar tarafından çokça eleştirilmişti.

FUTBOLDA 6 ŞAMPİYONLUK

Aziz Yıldırım’ın başkanlık döneminde Fenerbahçe, Türkiye 1. Lig’inde 20 yılda 6 şampiyonluk gördü. Aynı dönemde Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Galatasaray ise 10 kez lig şampiyonu oldu. 3 Türkiye Kupası, 1 Atatürk Kupası ve 1 Başbakanlık Kupası ile Aziz Yıldırım’ın toplam kupa sayısı 13.

 

BASKETBOLDA TARİHİN EN BAŞARILISI

Futbolda biraz Galatasaray’ın gerisinde kalmış gibi gözükse de basketbolda çok farklı bir tablo var. 2006 yılında Ülkerspor ile birleştikten sonra 16 yıl aradan sonra şampiyon olan Fenerbahçe, tarihinde yaşadığı 8 şampiyonluğun 7’sini Aziz Yıldırım döneminde yaşadı. 2013 yılında takımın başına Avrupa tarihinin en başarılı koçu Zeljko Obradovic‘in geçmesiyle Avrupa’da da başarılı bir grafik çizmeye başlayan Fenerbahçe, son 4 yıldır Euroleague’de finale çıkma başarısı gösteriyor. Geçen sezon ise bu kupayı müzesine götürmeyi başardı Sarı-Lacivertliler. Erkek basketbol takımı bu başarılarının yanında 4 kez Türkiye Kupası ve 4 kez de Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı müzesine götürmüştür. Kadın basketbola baktığımızda, Fenerbahçe tarihinde gelen 35 kupanın tamamı Aziz Yıldırım döneminde geldi. 13 lig şampiyonluğu, 11 Türkiye Kupası, 11 Cumhurbaşkanlığı Kupası kazanan şube, EuroLeague Kadınlar’da da son 6 yılda hep Final Four oynadı.

 

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE ÇEYREK FİNAL

Futbolda ise Avrupa başarısı olarak takımın başında Zico’nun olduğu 2007-2008 sezonunu sayabiliriz. O sezon Fenerbahçe çeyrek finale çıkmış ve yarı finale de rakip Chelsea olmasına rağmen yaklaşmıştı. Ayrıca takımın başında Aykut Kocaman’ın olduğu 2012-2013 sezonunda da UEFA Avrupa Ligi’nde yarı final oynayan takım, bu kez de finalin kapısından dönmüştü.

 

VOLEYBOLDA İNANILMAZ BAŞARILAR

Fenerbahçe Kadın Voleybol takımı Aziz Yıldırım döneminde altın çağına ulaştı. CEV Kupası’nda 2009 yılında 3. ve 2013 yılında da 2. olan Fenerbahçe, 2010 yılında dünya şampiyonu oldu. 2012 yılında da Avrupa Şampiyonu olmayı başardılar. Kadın Voleybol takımı aynı zamanda ligde de 5 kez mutlu sona ulaşmayı başardı. Erkek Voleybol takımı ise 4 kez lig şampiyonluğu olmayı başardı. Fenerbahçe’nin tarihindeki voleybol şampiyonlukların tamamı Aziz Yıldırım döneminde geldi.

 

 

Kategori
İZ BIRAKANLAR

BENZER