Dünya Kupası tarihinin en havalı 10 forması!

Bazı formalar asla unutulmaz...

Futbolda en önemli şeylerden biri forma. Futboldan çok formalara ilgi duyan insanlar bile var. Forma, taraftarlar arasında da hep tartışma konusu olmuş bir olay. Takımlar bazen yeni şeyler deneyince çok güzel oluyor bazen ise maç izleme keyfini kaçırtacak bir noktaya gelebiliyor. Formada sponsor da çok önemli aslında. Galatasaray’da Marshall Boya, Fenerbahçe’de de Emlak Bankası hiçbir zaman unutamayacağımız iki sponsor mesela. Hatta aklımıza kazınan forma sponsorlarını derlediğimiz bir içerik yapmıştık, ona gitmek için de buraya tıklayabilirsiniz. Neyse, gelelim bugünkü konumuza. Hazır Dünya Kupası yaklaşıyor; kadrolar, formalar da bir bir açıklanıyorken biz de bir forma içeriği yapmak istedik. Forma konusunda bizde hep bir eskiye özlem var. Olanaklar şu anki gibi değilken yapılan o formalar çok daha güzel görünüyor göze. O yüzden bu içerikte de hep çok eski yıllara gittik. Hazırsanız başlıyoruz!

 

10. İngiltere 1966

Listedeki tek deplasman forması. İngiltere, kan kırmızısı deplasman formasıyla Almanya’ya karşı oynadığı finalde 4-2 galip gelerek ilk ve tek kez Dünya Kupası’nı kazanmıştı. Tartışmaya gerek yok; İngiltere, bunu yaparken oldukça iyi görünüyordu.

9. İtalya 1982

İspanya’da düzenlenen turnuvada harika bir performans göstererek kupayı da 3. kez kazanan İtalya, yalnızca kupayı kazanmadı; o yılların modasını da bu formayla belirledi.

8. Arjantin 1978

Arjantin’in iç saha formaları her zaman klas olur ama 1978 yılındaki daha bir güzeldi. Evinde düzenlenen turnuvanın finalinde Hollanda’yı 3-1 mağlup eden Mavi-Beyazlılar’ın bu galibiyeti, bir önceki turnuvada da Almanya’ya yenilen Portakallar’ın şampiyon olmasının önünde yine bir engel oluşturmuştu.

7. Danimarka 1986

Meksika’da düzenlenen turnuvada İngiliz Gary Lineker gol kralı, Arajantinli Maradona ise turnuvanın yıldızı olmuştu. Bu turnuva inanılmaz bir turnuvadır. Birçok ilk ve futbol tarihinde akıllara kazınmış birçok efsane an bu turnuvada yaşandı. Unutulmaz Arjantin-İngiltere çeyrek final maçında Maradona’nın futbol literatürüne “Tanrı’nın Eli” olarak geçen golü bu turnuvada atılmıştı. Hatta tribünlerin meşhur hareketi “Meksika Dalgası” da ilk kez bu turnuvada gördüğümüz bir olay. Bunların dışında turnuvanın akıllarda yer eden bir yanı da Danimarka’nın forması. Tartışmasız bir şekilde çok güzel.

6. Brezilya 1986

Yine 1986 yılında Meksika’da düzenlenen turnuvadan bir forma. Aslında Brezilya’nın 82 forması da oldukça güzel ama 86 forması yakaları ile bir adım öne geçiyor. Ayrıca bu formanın aklımızda Socrates ile yer etmesi de güzel bir detay.

5. Batı Almanya 1990

İtalya’da düzenlenen ve Almanların kazandığı bu turnuvada Almanya’nın forması unutulacak gibi değil. Adidas hala bu desenlerde ürünler çıkarıyor. Hatta bu desenin olduğu ürünler başka bir sürü dünya takımına da yapıldı. Yani Almanya bu formasıyla bir nevi trend belirleyici oldu diyebiliriz.

4. Fransa 1998

Fransa’da düzenlenen ve Fransa’nın kazandığı bu turnuvada Fransızların forması gerçekten hem harika hem de zekice tasarlanmış. Adidas’ın 3 çizgisi ile Fransa bayrağı oluşturmak için o kırmızı çizginin ne kadar harika kullanıldığına baksanıza. Muhteşem.

3. Peru 1970

Meksika’da düzenlenen bu turnuvayı Brezilya kazanmıştı ama Peru da formasıyla aklımıza kazındı. Dışarı da bile giyebilecek, günümüzde “vintage” giyinen insanların çok beğeneceği bir tasarım yapılmış ta o zamanlarda.

2. Brezilya 1970

Ustaların kaynadığı takıma ustaca hazırlanmış bir forma. Pele, Jairzinho, Rivelino ve daha birçok efsane oyuncunun yer aldığı bu takımın forması da gerçekten bahsettiğimiz efsanelere yakışır nitelikte.

1. Hollanda 1974

Listenin zirvesinde bu formanın yer alacağını tahmin etmesi çok da zor olmasa gerek. Bırakın formayı, genel olarak “dünya kupası” dendiğinde insanın aklına gelen birkaç şeyden biri bu formanın içindeki Johan Cruyff oluyor. Sponsoru olan Puma nedeniyle 2 çizgili forma giyen Cruyff ve Adidas’ın 3 çizgisinin bulunduğu formayı giyen takımın geri kalanı. Bu bile akıllarda yer eden ilginç bir olay. Daha fazla uzatmaya gereken yok, bizce Dünya Kupası tarihinin tartışmasız en havalı forması…

Kategori
"EN" LERİZ BIRAKANLAR

BENZER