OTURUP ÜZERİNE DÜŞÜNMEMİZ GEREKEN BİR KİTAP: KORSANLAR, PUNKLAR VE SİYASET

Yoksa siz futbolun sadece basit bir oyun olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Nick Davidson’ın İthaki Yayınları’ndan çıkan “Korsanlar, Punklar ve Siyaset; FC St. Pauli: Radikal Bir Futbol Kulübüne Aşık Olmak” kitabı futbolu merkeze alarak ayrımcılığı, doğrudan eylemleri, tribün kültürünü, cinsiyetçiliği, siyaseti, sokakları ve aşkı anlatıyor. Evet; hepsini futbol ile anlatıyor, futbolun sadece futbol olmadığını göstererek.  Yoksa siz futbolun sadece basit bir oyun olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Kitap, Watford taraftarı olan Nick Davidson’ın son yıllarda İngiltere’de futbolun had safhada endüstrileşmesiyle birlikte FC St. Pauli takımına nasıl ilgi duyduğunu anlatmasıyla başlıyor. Ülkesinden FC St. Pauli’nin iç ve dış saha maçlarına giderek, taraftar-seyirci ayrımından tutun da pankartlara, meşalelere, tezahüratlara, stadyum atmosferine, deplasman anılarına kadar her şeyi taraftar gözüyle anlatıyor. FC St. Pauli dünya çapında kült bir kulüp. Yazar bize bu değeri nasıl kazandığını hem kulübün spor alanındaki faaliyetleriyle hem de politik duruşuyla birlikte yaşayarak anlatıyor. Yaşayarak anlatıyor diyorum çünkü The Anarchist’s Wife filminde “İşçilerden bahsetmek, işçilerden biri olmaktan daha kolay” deniliyordu. Ben de bu şiarla kitabın yazarını ve yazdıklarını bağdaştırdığımda böyle bir ifadenin daha doğru olduğunu düşünüyorum. Kulübün kült olmasının başlıca nedenlerinden biri bulunduğu coğrafya. Çünkü bölgenin sınırda ve savaş geçmişinin olmasının yanı sıra içinde yaşayan insanların çoğu göçmenler, seks işçileri, yoksullar, punklar, devrimciler. Kendilerini bölgesel veya bir Alman kulübü olarak dışarıya atfetmekten ziyade dünya vatandaşı olarak her alanda faaliyet gösteriyorlar. Komünal yaşamın yaygın olduğu bölgede taraftarların fikirleri modern statların gölgesinde kalmıyor, endüstrileşmeye direniş gösteriyor. Alman futbolundaki taraftar birliğini sağlamada öncü bir rol oynuyorlar aynı zamanda ulusal düzeyde taraftar hakları için mücadele veriyorlar. Bizim ülkemizde uygulanmakta olan e-bilet sistemine karşı statlarında pankart açmışlardı.

 

Kitabı okurken, futbolun basit bir oyundan ibaret olmayıp faşizmle, cinsiyetçilikle, ırkçılıkla nasıl mücadele verdiğini görebilirsiniz. Taraftarların inandıkları dava uğruna yaşarken ne kadar ihya olduklarını hissedebilirsiniz. Yazarın deyimiyle ‘Almanya’nın dışlanmış çocuklarını’ ve tuttuğu takımı anlatan kitapta bana, sana, taraftarlara ait çok şey var. Önemli olan bu kitabı okuyup kendi dünyamıza uyarlama cesaretimizin olup olmadığı…

Yazan: Özgenur Aydın

Kategori
İZ BIRAKANLAR

BENZER