Oyunbozan Simeone Mi, Çılgın Dahi Guardiola Mı?

İkisi de hem futbolculuk hem de teknik direktörlük kariyerlerinde çok büyük başarılara imza atmış isimler. İkisi de daha önce futbolcu olarak yer aldıkları kulüplere daha sonra teknik direktör olarak...

İkisi de hem futbolculuk hem de teknik direktörlük kariyerlerinde çok büyük başarılara imza atmış isimler. İkisi de daha önce futbolcu olarak yer aldıkları kulüplere daha sonra teknik direktör olarak dönmeyi başarabilmiş iki futbol dehası. Teknik adam olarak La Liga’da daha önce bir çok kez karşı karşıya gelen bu iki adam bu kez bambaşka bir platformda birbirlerine karşı mücadele ediyorlar: Şampiyonlar Ligi Yarı Finali. Oynanan ilk maçı Atletico Madrid ev sahibi olmasının da avantajıyla 1-0 kazandı. Geçmişleri geleceklerinin garantisi midir bilinmez ama Simeone ve Guardiola’nın kariyerlerini sizler için karşılaştırdık.

Önce futbolculuk kariyerleriyle başlayalım:
Simeone bu kupaları Atletico Madrid, Inter ve Lazio ile kazandı; Guardiola’nın ise kazandığı tüm kupalarda kulüp takımı olarak sadece Barcelona’nın adı vardı, İspanya Milli Takımı ile kazandığı başarılar da kariyerini süslüyor. İşte futbolcuyken kaldırdıkları kupalar:

image

Lig Şampiyonlukları
Simeone:2 – Gurardiola:6

İspanya Lig Kupası(Domestic Cup)
Simeone:2 – Guardiola:2

Avrupa Kupası
Simeone:0 – Guardiola:1

UEFA Kupası
Simeone:1 – Guardiola:0

image

UEFA Kupa Galipleri Kupası
Simeone:0 – Guardiola:1

UEFA Süper Kupa
Simeone:1 – Guardiola:2

Olimpiyat Altın Madalyası
Simeone:0 – Guardiola:1

Futbolcuyken kazandıkları kupalarda Guardiola’nın 13-6 üstünlüğünü görüyoruz. Şimdi de teknik direktör olarak neler yaptıklarına bakalım.

image

Simeone teknik direktör olarak Estudiantes de La Plata, River Plate ve Atletico Madrid ile kupalar kaldırırken; Guardiola’nın teknik adamlık kariyeri Barcelona ve Bayern Münih’te geçiyor.

Simeone: La Plata ile Apertura’yı, River Plate ile Clausura’yı kazandı.
Atletico ile bir çok ilke imza atan Simeone’nin kazandığı kupalar:
UEFA Avrupa Ligi
UEFA Süper Kupası
Kral Kupası (Copa Del Rey)
La Liga
İspanya Süper Kupası

image

 

Guardiola’nın Barcelona ile kazandığı kupalar:
La Liga(3 kez)
Kral Kupası(2 kez)
İspanya Süper Kupası(3 kez)
Şampiyonlar Ligi(2 kez)
UEFA Süper Kupası(2 kez)
Dünya Kulüpler Kupası(2 kez)

image

Bayern Münih ile kazandığı kupalar:
Bundesliga(2 kez),
UEFA Süper Kupası
FIFA Dünya Kulüpler Kupası,
Almanya Kupası(DFB-Pukal)

Ayrıca Diego Simeone’nin 23 Aralık 2011’de Atletico Madrid’in başına geçtiği günden beri kazanma oranı %63’ken, Pep Guardiola’nın 26 Haziran 2013’ten beri Bayern Münih’le oluşturduğu bu oran %76.

İki teknik adamın karnesi birbirinden oldukça farklı ve Pep Guardiola açık ara önde gidiyor. Ancak Simeone de yarattığı yenilmez Atletico ve İspanya’nın açık ara farkla ilk iki için güreşen devlerini dize getirip şampiyon olmasıyla şu anda en iyi teknik adamlar arasında gösterilmekte. Peki bu istatistiki üstünlük Bayern’in finale çıkması için yetecek mi? Kupa koleksiyoncusu taktik üstadı Pep mi yoksa motivasyon uzmanı çılgın Simeone mi finale yürüyecek ? Bu soruların cevabı için Atletico Madrid’in evinde 1-0 kazandığı mücadelenin rövanşını bekleyeceğiz.

Kategori
İZ BIRAKANLAR

BENZER