Fenerbahçeliler için GÜNEŞ doğdu: İşte ALİ KOÇ’un başkan olmasıyla ilgili bilmeniz gereken her şey!

Tarihi kongre sonuçlandı, Ali Koç başkan oldu...

Tarihi Fenerbahçe Kongresi son buldu ve Ali Koç, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün yeni başkanı seçildi. Bu kongreye “tarihi” denmesinin elbette sebepleri var. Daha önce hiç bu kadar yüksek katılımlı bir kongre gerçekleşmemişti, daha önce Aziz Yıldırım’ın bu kadar güçlü bir rakibi olmamıştı mesela.

Ali Koç, Aziz Yıldırım’ın 20 yıllık başkanlığına son vererek Fenerbahçe’nin yeni başkanı seçildi. Resmi sonuçlara göre oy sayıları şöyle:

  • Kullanılan oy sayısı: 20 bin 736
  • Ali Koç’un topladığı oy: 16 bin 92
  • Aziz Yıldırım’ın topladığı oy: 4 bin 644
  • Fark: 11 bin 448

Oy sayısını ve yeni başkanı açıklayan Vefa Küçük, bu açıklamayı şu sözlerle yaptı: “Bugünkü neticede Fenerbahçe kazançlı çıkmıştır, kaybeden kazanan yoktur. Seçilen başkanın yanında ve emrinde olacağız.”

Oy sayımının başlamasının ardından kısa bir süre içinde hemen hemen her sandıkta Ali Koç’un oy sayısı fazlaydı. Hatta haberlere göre oy sayımı devam ederken Aziz Yıldırım sahayı terk etti.

Seçimde rekor katılım sağlandı. 38 sandıkta tam 20 bin 736 geçerli oy kullanıldı. Bu bir rekor. Önceki rekor, 2013 yapılan ve 9 bin 380 kişinin katıldığı seçime aitti. Hedef 1 Milyon Üye projesi kapsamında kongre üyesi sayısının oldukça artması, rekorun da kırılmasını sağladı.

Vefa Küçük, kongreyi yönetişiyle neredeyse herkesin tebriğini toplamıştı. Seçimler sürerken Fenerbahçe, Vefa Küçük’ün 6 yılı tamamlaması nedeniyle SPK düzenlemesi gereği görevinden ayrıldığını KAP’a bildirdi.

Ali Koç, başkan seçilmesinin ardından büyük tezahüratlarla kürsüye çıktı. Ali Koç, teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

“Öncelikle Fenerbahçe Spor Kulübü’nün genel kurul neticesi hepimize hayırlı uğurlu olsun. Nereden başlayacağımı ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Hiçbir şey planlanmadı. Ben dereyi görmeden paçaları sıvayan biri değilim. Ama ben size teşekkür ederim. Sizi tebrik ederim.”

 

“Aziz Yıldırım efsane başkan olmayı hak etmiştir”

“Her şey geride kaldı. Yepyeni bir sayfa açıyoruz. Fenerbahçe’nin tüm zenginliklerini ele geçirip, bu camiayı hak ettiği yere çıkaracağız. Bu süreç bitti. Artık kin, nefret, kızgınlık, kırgınlık yok. Ne yaşandıysa yaşandı.

Bir sözüm de Aziz Yıldırım’a. Aziz Yıldırım olmasaydı ben, Semih Özsoy, bu stat, Türkiye’deki pek çok stat olmazdı. Fitili biz ateşledik. Yakın zamanda Türkiye’de harika basketbol salonları olacak: Başkanımız Aziz Yıldırım olmasaydı salonumuz da olmazdı, amatör sporlar da bu kadar gelişmezdi. Hayatta herkesin artıları ve eksileri vardır. Bunun sonunda da bir netice vardır; Başkanımız Aziz Yıldırım Fenerbahçe kattıklarıyla efsane başkan olmayı hak etmiştir.”

 

“Atatürk’ün yolu, bizim ışığımız olacak”

Tribünlerden yükselen “Mustafa Kemal’in askerleriyiz!” sloganı sonrası, Ali Koç şunları söyledi:

“Biz bütün bir aileyiz. Mustafa Kemal Atatürk’ün yolu, ışığımız olacak. Atamız Fenerbahçeli ama onun kimi tuttuğu önemli değil, önemli olan onun yolundan kimin yürüdüğüdür. Bize bu rüyayı yaşattığınız için bir hayali gerçeğe döndürdüğünüz için size teşekkür ederim. İnşallah bizler de sizlerin hayallerini gerçeğe dönüştürürüz. Vefa Bey’e de teşekkür ederim. Buradaki adalet onun sayesinde sağlandı.”

 

Fenerbahçe’nin futbol anlayışını baştan aşağı değiştirmeyi planlayan Ali Koç’un yönetim kurulu listesinde ise şu isimler yer aldı:

Semih Özsoy, Nevres Erol Bilecik, Mehmet Burhan Karaçam, Sevil Zeynep Becan, Şaban Erdikler, Mustafa Tankut Turnaoğlu, Fethi Pekin, Metin Şen, Turhan Şahin, Mustafa Kemal Danabaş, Acar Sertaç Komşuoğlu, Simla Türker Bayazıt, Ömer Okan, Burak Çağlan Kızılhan.

 

Ali Koç, kongre üyelerine yaptığı konuşmanın ardından kendisini dışarı bekleyen binlerce taraftara seslendi. O sırada Ali Koç’un, amigo Rambo Okan’ı gördüğünde verdiği tepki ise sosyal medyaya damga vurdu.

 

Ali Koç’un başkan olması, dış basında da kendine yer buldu. New York Times, “Fenerbahçe, başkanını Ali Koç olarak seçti” başlıklı haberinde Ali Koç’un Türkiye’nin köklü ailesinin üyesi ve en büyük şirketlerinden birinin başkanı olduğunu, %75’lik bir oy farklıyla seçimi kazandığını belirtti.

The Global Post, Türkiye’nin zengin ailelerinden birinin üyesi olan Ali Koç’un seçimde oyların büyük çoğunluğunu toplayarak Fenerbahçe’nin 37. başkanı olduğunu belirterek Aziz Yıldırım’ın 20 senede 6 şampiyonluk yaşadığını ekledi.

Fransa’dan France 24 kanalı ise, “20 yılın ardından Türk zengin iş adamı Fenerbahçe’nin lideri oldu” başlığını attı. Haberde Ali Koç’un yakaladığı fark ve Fenerbahçe’nin Aziz Yıldırım başkanlığında Avrupa’da başarılı olmadığı belirtildi. Öte yandan basketbolda ise 2017 yılına damga vurulduğu eklendi.

Ali Koç’un başkanlığıyla alakalı bizim söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Ali Koç’a sosyal medyadan  gelen tepkileri derlediğimiz içeriğe buradan ulaşabilirsiniz.

Kategori
TÜRK FUTBOLU

BENZER