FENERBAHÇE’nin yeni hocası PHILLIP COCU kimdir?

Phillip Cocu'nun kariyerini sizler için özetledik...

Fenerbahçe Spor Kulübü, gelecek sezon için futbol takımının başına Hollandalı teknik direktör Phillip Cocu‘nun getirildiğini duyurdu. Geçtiğimiz 5 sezonda PSV başında görev alan Cocu’yu gelin daha yakından tanıyalım hep beraber.

29 Ekim 1970’de Hollanda’nın Eindoven kentinde dünyaya gelen Phillip Cocu, bir orta saha olduğu futbolculuk kariyerinde sırasıyla Vitesse, PSV, Barcelona, tekrar PSV ve son olarak da Al Jazira formaları giydi. En çok maça çıktığı kulüp, 1998-2004 yılları arasında oynadığı Barcelona. 205 maça çıktığı Barcelona’da 31 gol atmayı başardı. PSV ve Barcelona formalarıyla Fenerbahçe‘ye karşı mücadele ettiği notunu da söylemeden geçmeyelim.

2008 yılında futbolu bırakır bırakmaz Cocu, teknik direktör dünyasına hemen atılmak istedi. Gerekli lisans ve diplomaları almak için teknik direktörlük kursuna katıldı. Kursa giderken aynı zamanda adeta evi olan PSV’nin alt yaş takımlarında gençlere yardım etmeye başladı. Ardından o dönem Hollanda milli takımın teknik direktörü Bert van Marwijk’in yardımcısı oldu. PSV’deki rolü daha sonradan A takımda antrenörlüğe kadar yükseldi. 2009’da PSV’de asistan menajer oldu. 2010 yılında teknik direktörlük kursunu bitirdi. 2010 Dünya Kupası’nda ikinci olan Hollanda’da asistan menajer olarak çalıştı. 2012 yılının Mart ayında Fred Rutten görevinden ayrılınca, Phillip Cocu geçici olarak PSV’nin başına geçirildi. Kısıtlı dönemde çok bir şey yapamasa da son 5 maçını kazanmayı başardı. Ayrıca altyapıdan da Memphis Depay’ı A takıma çıkardı. Ertesi sezon PSV’nin başına Dick Advocaat gelirken, Cocu da U19 takımın başına geçti. Ayrıca Euro 2012’de Hollanda milli takımındaki asistan menajerlik görevine devam etti. Sezon sonu Advocaat görevinden istifa ederken, Cocu da takımın başına geçiyordu.

Görevindeki ilk sezonda PSV ile 4. olsa da ertesi sezon şampiyon olarak ligdeki Ajax dominasyonuna son verip, PSV’ye 2008 yılından beri ilk kupasını getirmişti Phillip Cocu. Takip eden 3 sezonda kazandıkları kupalarla birlikte Phillip Cocu yönetimindeki PSV, 5 sezonda 6 kupa kazandı.

Fenerbahçe ile 3 yıllık anlaşmaya varan Phillip Cocu, konuyla alakalı “Kulübün yakın gelecek için hazırladığı planlardan çok etkilendiğimi söylemeliyim. Fenerbahçe harika bir kulüp, Ali Koç ve Damien Comolli’nin bana anlattığı vizyon, fikirler çok ümit verici. Böyle önemli bir kulübün parçası olmaktan gurur duyuyorum. Oyuncularla çalışmayı ve Şükrü Saracoğlu Stadı’nda taraftarlarımızın önünde takımımıza liderlik etmeyi dört gözle bekliyorum. Bu yolculuğa başlamak için sabırsızlanıyorum.” şeklinde konuştu.

Fenerbahçe başkanı Ali Koç da “1 yılı aşkın bir süredir, Sportif Direktörümüz Damien Comolli kendisine verilen vizyon ve hedefler çerçevesinde araştırmalarını sürdürüyordu. Yapılan araştırma kapsamında Phillip Cocu öne çıkan adayların başında geliyordu. Teknik Direktör kriterlerimiz arasında,  Phillip Cocu’da öne çıkan özellikler heyecan verici atağa dayalı bir futbol stili, birlikte çalıştığı oyuncuların performansını geliştirme özelliği, münferit oyuncuların performansından ziyade takım performansına verdiği öncelik, bugüne kadar yaptığı çalışmalar içerisinde altyapılara verdiği önem, saha içi ve saha dışındaki güçlü liderlik yapısı ve bütün bunlarla birlikte, PSV’de çalıştığı süre içerisinde 4 yılda 3 şampiyonluk elde etmesiydi. Phillip Cocu’nun hem Fenerbahçe camiasına, hem de Türk Futbolu’na hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Sizi Fenerbahçe’nin Phillip Cocu’yu duyurduğu ve PSV’nin Cocu’ya veda ettiği sosyal medya paylaşımlarıyla baş başa bırakıyoruz.

Kategori
TÜRK FUTBOLU

BENZER