DÜNYA KUPASI’nın Genç Yıldızları #1: JOSHUA KIMMICH

Dünya Kupası'nın öne çıkan gençlerinin kariyerlerini bu seride sizlerle buluşturuyoruz...

Dünya Kupası‘nın öne çıkan gençlerinin kariyerlerini sizlerle buluşturmak istedik ve bu içerikle beraber seriye giriş yapıyoruz. Seri başlamadan önce Sergej Milinkovic-Savic‘i yazmıştık. Öncelikle şuraya tıklayarak onu okuyun isterseniz. Daha sonra bugünkü konumuz olan Joshua Kimmich‘e geçelim.

8 Şubat 1995’te Almanya’nın Rottweil kentinde dünyaya gelen Joshua Kimmich, futbola Almanya’nın köklü kulüplerinden olan Stuttgart‘ın altyapısında başladı. İlk kez düzenli olarak oynadığı sezon 2011-2012 olan Kimmich, o zamanlar bir ortasaha oyuncusuydu. Stuttgart U17 takımında o sezon 27 maçta gösterdiği 5 gol 6 asistlik performansla farklı bir oyuncu olduğunu belli etmişti. Ertesi sezon U19 takımında forma giymeye başlayan Kimmich, bu kez de 21 maçta 3 gol atıp 5 asist yaptı. Aynı zamanda 2012-2013 sezonunda merkez ortasahadan ziyade daha çok bir “6” numara gibi defansın önünde kullanıldı. Gerektiğinde sağ bekte de takımına hizmet eden Kimmich, versatil bir oyuncu olduğunu belli etmişti. Stuttgart’ın A takımında hiç forma giymemesine rağmen, U17 ve U19 liglerinde gösterdiği performansla özellikle Almanya’da birçok kulübün dikkatini çekmeyi başarmıştı. Onu kadrosuna katan RB Leipzig oldu. 500 bin euro gibi bir bedelle RB Leipzig‘e transfer olan Kimmich, o sezon 3. Lig’te şampiyon olup 2. Lig’e yükselen takımının ortasahasında vazgeçilmez bir oyuncu olmayı başardı. 28 maça çıkan Joshua Kimmich, 2 gol 2 asistlik performans sergilemişti. 2. Lig’de ise 29 maçta yine 2 gol 2 asistlik performans gösteren Kimmich, artık iyiden iyiye seviyesini yukarıya çekmiş ve büyük kulüplerin radarına girmişti. Onu kadrosuna katan Almanya’nın en büyüğü Bayern Münih oldu. 8 milyon euro’ya Bavyera ekibinin yolunu tutan için Kimmich için yeni bir dönem başlıyordu.

Bayern Münih’te ilk sezonunda deyim yerindeyse “joker” olarak kullanılan Kimmich, ortasaha veya sağ bekten çok stoper olarak kullanıldı. Philipp Lahm‘ın futbolu bırakmasıyla Bayern Münih ve Almanya milli takımında sağ bekte çok büyük bir boşluk oluştu. Ancak Joshua Kimmich, Lahm gibi efsanenin yerini herhangi bir oyuncunun doldurabileceği en iyi şekilde doldurdu. 2017-2018 sezonunun neredeyse tamamını sağ bekte geçiren Kimmich, kariyerinin en iyi sezonunu yaşadı. Tüm kulvarlarda 47 maça çıkan Joshua Kimmich, 6 gol atıp 17 de asist yaptı.

Kimmich’in milli takım kariyerinden de biraz bahsetmek gerekirse, 2011 yılından itibaren Almanya’nın çeşitli yaş gruplarında sürekli forma şansı bulan Kimmich, 2016 yılında ilk kez A milli takıma davet aldı. 21 Haziran 2016’da ise ilk kez A milli takımda forma giyen Kimmich, sağ bekte turnuva boyunca şans buldu ve UEFA Euro 2016’da yılın takımına aday gösterildi. Henüz 23 yaşında olan Joshua Kimmich’in Bayern Münih ve Almanya’da uzun yıllar forma giyecek gibi duruyor.

Kategori
GENÇ YILDIZLAR

BENZER